Kategorie
Uncategorized

Jak wybrać garnitur idealny?

Kolor – Fason – Stopień formalności.

Wybierając garnitur warto zastanowić się na jaką okazję zamierzamy go założyć. Często mężczyźni są przekonani, że czarny garnitur jest kolorem idealnym na każdą okazję. Jest to mylące stwierdzenie, ponieważ czarny garnitur nadaje się na specjalne okazje: wesela, pogrzeby wyjście do filharmonii czy też teatru. Naj bardziej uniwersalnym kolorem będzie granat lub grafit. Jeśli garnitur jest pierwszym w szafie proponujemy raczej gładkie tkaniny bez wzorów. Taki garnitur będzie naj bardziej uniwersalny. Najnowsze trendy to garnitury w kratę stanowią one ciekawe urozmaicenie w garderobie mężczyzny. Należy jednak pamiętać, aby jednocześnie nie zakładać zbyt wielu wzorów jednocześnie. Warto się też zastanowić nad formalnością spotkania, ponieważ inne fasony zakładamy na śluby czy spotkania biznesowe. Jeśli chodzi o śluby bardzo często Pan młody wybiera najwyższą elegancję, czyli smoking. Spotkanie biznesowe raczej klasyczne kroje garnituru. Warto zwrócić uwagę na tkaninę a raczej jej skład. Garnitur o wyższym stopniu formalności powinien składać się z wełny w 100%. Najpopularniejszą tkaniną jest Vitale Barberis. Mniej formalny garnitur w składzie powinien mieć domieszki: poliamid, poliester, wiskozę dzięki czemu tkanina będzie bardziej trwała i mniej podatna na zagniecenia. Przy składzie garnituru należało by sprawdzić z jakiej tkaniny wykonana jest poszewka marynarki. Jeśli jest wykonana z poliestru nie będzie przepuszczała powietrza i sprawi, że garnitur będzie mniej komfortowy w noszeniu. Proponujemy, aby wybierać marynarki w którym podszewka jest wykonana z wiskozy. Jest to tkanina syntetyczna, ale przepuszczająca powietrze. Należało by wspomnieć, że garnitury są szyte w rożnych fasonach – najpopularniejsze to slim i regular. Dobieramy je w zależności od sylwetki mężczyzny. Najlepiej kupować garnitury które mają klasyczną szerokość klap. Duże, szerokie klapy marynarki będą powodować wizualne poszerzenie ramion. Guziki w marynarce powinny być dość nisko wszyte. Wtedy sylwetka mężczyzny wizualnie się wydłuża i optycznie wyższy. Trzeba również wspomnieć o rozcięciach z tyłu marynarki tzw. szlice. Warto wiedzieć ze jedno rozcięcie powoduję, że marynarka jest mniej formalna.

Rozmiar
Rozmiar marynarki powinien być dobierane indywidualnie do sylwetki mężczyzny. Należy zwrócić uwagę na ramiona. Linia ramion marynarki powinna być równa linii ramion mężczyzny. Wkłady barkowe zwane potocznie poduszkami nie powinny opadać, powodu to, że sylwetka mężczyzny staje się „ciężka”. Zapinając marynarkę powinna ona podkreślać talię. Jeśli w okolicach guzika pojawiają się marszczenia oznacza to, że marynarka jest za mocno dopasowana. Natomiast jeśli pod pachą robią się zakładki oznacza to, że jest za luźna. Z pod rękawa marynarki powinien wystawać rękaw koszuli. Koszula na guziki ok 1 cm do 1,5 cm, koszula na spinki ok 2 cm. W tym momencie trzeba wspomnieć, że do garnituru nie zakładamy koszul z krótkim rękawem. Jeśli rękaw marynarki przykrywa całkowicie rękaw koszuli oznacza o że rękaw jest za długi. Długość marynarki powinna sięgać maksymalnie 1cm do końca rozporka spodni. Wtedy zachowujemy proporcję tułowia do nóg. Marynarka powinna być dopasowana jednak powinna nam pozwolić wykonywać swobodnie ruchy rękoma. Prawidłowo dobrana marynarka powinna budować sylwetkę tzw. trójkąta, czyli szersze raniona i węższy pas.
W spodniach od garnituru najczęstszym błędem jest długość nogawki. Nogawka nie powinna się mocno opierać na bucie tylko pozostawiać jedno wyraźne zagięcie z przodu. Długość nogawki będzie się różniła w zależności od szerokości nogawki. Przy szerokości 20-18 cm, czyli nogawce węższej będzie ona minimalnie krótsza. Jeśli mężczyzna jest mocno zbudowany zaleca się, aby nogawka była szersza. Jeśli jest raczej szczupłej budowy, aby była węższa. Tu należy wspomnieć, że do garnituru zakładany skarpetki sięgające do połowy łydki, aby nie pokazywać gołej nogi. Watro zwrócić uwagę również na szerokość nogawki w okolicach uda. Zbyt obszerna nogawka będzie optycznie poszerzała optycznie nogę. Warto zwrócić uwagę na kieszenie spodni, jeśli odstają może to oznaczać ze pas spodni jest za wąski. Mierząc spodnie należy pamiętać, aby usiąść w przymierzalni lub sadzić po prostu ręce w kieszenie. Spodnie przede wszystkim powinny być wygodne.

Idealnym rozwiązaniem jest szycie garnituru na miarę. Mamy wtedy pewność ze wszystkie prawidłowe proporcje zostaną zachowane oraz długości będą idealnie pasowały do sylwetki. Kupując gotowy garnitur nie należy bać się poprawek krawieckich. Każdy garnitur jest szyty w danym rozmiarze jednak dobry krawiec jest w stanie dopasować rozmiar pod daną sylwetkę.